Vi sammenligner tre måder at få en fabriksny elbil på, målt som totale ejeromkostninger pr. år (TCO):
Det centrale er alternativomkostningen: kapital
bundet i bilen kunne have været investeret. Vi diskonterer derfor alle
betalinger med renten k (som er
alternativomkostningen) og omregner til en ækvivalent årlig
omkostning (EAC). To scenarier, efter skat: risikofri
1,6 % og risikobehæftet 5,1 %.
Alle beløb er nominelle med 2,0 % inflation. Vi
diskonterer med det nominelle afkast (k), ikke med
inflationen — det svarer matematisk til en realrente-beregning (se
metoden nederst). De reale renter — for risikofri
negativ — står i antagelserne.
| Parameter | Antagelse |
|---|---|
| Ejerperiode (eje) / leasing | eje 8 år; leasing annuiseret pr. kontrakt (48/36 mdr) |
| Årlig kørsel | 20.000 km |
| Elpris | 2,75 kr/kWh |
| Inflation (real afkast e. skat) | 2,0 % (real: risikofri -0,4 %, risiko 3,0 %) |
| Risikofri rente (før → efter skat) | 2,5 % → 1,6 % |
| Risikobehæftet afkast (før → efter skat) | 7,0 % → 5,1 % |
| Billån (udbetaling / rente / løbetid) | 20,0 % / 5,5 % / 7 år |
| Rentefradrag (skatteværdi) | 33,0 % |
| Reparation efter garanti (start / vækst) | 4.000 kr/år / 13,0 % (garanti: Skoda Enyaq 85 5 år, VW ID4 Pro 5 år, Peugeot e3008 8 år, Subaru E Outback 10 år, Toyota bZ4X Touring 10 år, Citroen eC3 8 år) |
| Service (interval / pris pr. besøg) | hver 15.000–30.000 km; 1.950–3.095 kr/besøg (Toyota og Subaru sourcede, resten skøn) |
| Værditab 1. år (klip) / brugtmarked | 20,0 % (1. år) → derefter brugtmarkedets rate |
| Leasingselskabets indkøbsrabat | 15,0 % under kontantpris |
| Afskrivning (til/fra) | Til — mærke-/el-specifik; manuel hvor data mangler (Subaru est. 14 %) |
| Restværdi (leasing) | leasingselskabets risiko — påvirker ikke leasingprisen |
Rå input-parametre pr. bil (rediger i leasing_vs_kontant_input.csv):
| Parameter | Enhed | Skoda_Enyaq_85 | VW_ID4_Pro | Peugeot_e3008 | Subaru_E_Outback | Toyota_bZ4X_Touring | Citroen_eC3 | Kategori |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maerke | navn | Skoda | VW | Peugeot | Subaru | Toyota | Citroën | faelles |
| Kontantpris | kr | 374.995 | 339.995 | 289.990 | 369.900 | 369.990 | 169.990 | kontant |
| Batteri_kWh | kWh | 77 | 79 | 73 | 74,7 | 74,7 | 44 | faelles |
| Raekkevidde | km | 525 | 570 | 525 | 526 | 528 | 320 | faelles |
| Leasing_maaned | kr | 3.950 | 4.200 | 4.300 | 6.100 | 4.300 | 2.295 | leasing |
| Leasing_foerstegangsydelse | kr | 29.995 | 45.000 | 14.995 | 19.995 | 19.995 | 49.995 | leasing |
| Leasing_periode_mdr | mdr | 48 | 48 | 48 | 36 | 36 | 36 | leasing |
| Leasing_inkl_km_aar | km | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 | leasing |
| Leasing_ekstra_km | kr_km | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | leasing |
| Leasing_oprettelse | kr | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | leasing |
| Leasing_aflevering | kr | 3.500 | 3.500 | 3.500 | 1.150 | 3.500 | 3.500 | leasing |
| Leasing_inkl_service | 0_1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | leasing |
| Leasing_inkl_ejerafgift | 0_1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | leasing |
| Leasing_inkl_forsikring | 0_1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | leasing |
| Ejerafgift_aar | kr | 1.500 | 1.500 | 1.500 | 1.500 | 1.500 | 1.200 | drift |
| Forsikring_aar | kr | 8.000 | 8.000 | 8.500 | 9.000 | 9.000 | 5.500 | drift |
| Service_lille | kr | 2.200 | 2.200 | 2.100 | 2.411,2 | 2.495 | 1.600 | drift |
| Service_stor | kr | 3.100 | 3.100 | 3.000 | 3.366,5 | 3.495 | 2.300 | drift |
| Service_interval_km | km | 30.000 | 30.000 | 25.000 | 15.000 | 15.000 | 25.000 | drift |
| Service_transport | kr | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | drift |
| Service_kilde | tekst | skøn | skøn | skøn | sourced | sourced | skøn | faelles |
| Daek_aar | kr | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 3.500 | 3.500 | 2.000 | drift |
| Garanti_aar | aar | 5 | 5 | 8 | 10 | 10 | 8 | drift |
| Afskrivning_manuel | pct | — | — | — | — | — | — | faelles |
20,0 %-lånet ligger mellem kontant og leasing på bunden kapital. Leasingfaktor = årlig direkte leasingomkostning ÷ kontantpris. Forskel er positiv, når en løsning er dyrere end kontantkøb. Break-even er det alternativafkast, hvor leasing = kontant.
(Afskrivning er slået til — kan slås fra i kontrolpanelet med MED_AFSKRIVNING <- FALSE.)
| Parameter | Skoda_Enyaq_85 | VW_ID4_Pro | Peugeot_e3008 | Subaru_E_Outback | Toyota_bZ4X_Touring | Citroen_eC3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kontantpris (kr) | 374.995 | 339.995 | 289.990 | 369.900 | 369.990 | 169.990 |
| Afskrivning (%/år, empirisk) | 11,5 % | 18,3 % | 11,3 % | 10,6 % | 6,8 % | 7,1 % |
| — 95 %-interval | 9,4 %–13,5 % | 16,4 %–20,2 % | 7,6 %–14,8 % | 1,8 %–18,6 % | 3,6 %–10,0 % | 4,2 %–9,8 % |
| Restværdi efter 8 år (kr) | 128.008 | 65.901 | 100.294 | 134.829 | 180.431 | 81.439 |
| Værditab i alt (kr) | 246.987 | 274.094 | 189.696 | 235.071 | 189.559 | 88.551 |
| Leasingfaktor (direkte/år ÷ pris) | 14,9 % | 18,4 % | 19,4 % | 21,7 % | 16,1 % | 26,7 % |
| Scenarie 1 — risikofri 1,6 % efter skat | ||||||
| TCO/år, kontant (kr) | 60.884 | 63.063 | 51.304 | 61.116 | 55.997 | 32.241 |
| TCO/år, lånekøb (kr) | 64.292 | 66.153 | 53.940 | 64.478 | 59.360 | 33.785 |
| TCO/år, leasing (kr) | 80.319 | 87.019 | 80.718 | 108.911 | 86.790 | 66.246 |
| Forskel/år (leasing − kontant) | 19.435 | 23.956 | 29.414 | 47.795 | 30.793 | 34.006 |
| Forskel/år (lån − kontant) | 3.408 | 3.090 | 2.635 | 3.362 | 3.363 | 1.545 |
| Scenarie 2 — risikobehæftet 5,1 % efter skat | ||||||
| TCO/år, kontant (kr) | 70.442 | 71.007 | 58.821 | 70.813 | 66.332 | 36.946 |
| TCO/år, lånekøb (kr) | 68.031 | 68.822 | 56.957 | 68.435 | 63.954 | 35.853 |
| TCO/år, leasing (kr) | 80.747 | 87.785 | 80.791 | 108.954 | 86.895 | 67.200 |
| Forskel/år (leasing − kontant) | 10.306 | 16.778 | 21.970 | 38.141 | 20.563 | 30.254 |
| Forskel/år (lån − kontant) | -2.410 | -2.185 | -1.864 | -2.378 | -2.378 | -1.093 |
| Beslutningsmål | ||||||
| Break-even afkast (leasing = kontant) | 8,9 % | 12,7 % | 14,9 % | 18,1 % | 12,0 % | 31,2 % |
Kun ejeren (kontant/lån) bærer værditabet; leasingprisen er kontraktfast. Afskrivning løber ud ad x-aksen, TCO/år op ad y-aksen. Blåt bånd = kontant, orange = leasing; båndbredden spænder fra risikofri til risikobehæftet rente. Lodret streg = bilens empiriske afskrivning. Hvor båndene krydser, vender regnestykket.
Afskrivningsraterne er modellens mest usikre tal — og de er ikke lige gode. Nogle mærker har hundredvis af brugtannoncer over 14 års aldersspænd; andre har 32 annoncer over 3 år, hvor der næsten ingen løftestang er til at måle en hældning. Derfor rapporterer vi dem nu med interval og tester eksplicit, om konklusionerne overhovedet afhænger af dem.
Raterne kommer fra en regression pr. mærke
(log(pris) ~ alder + log(km)) på brugtannoncer, krympet
empirisk-Bayes mod gruppens middel. Et mærke uden
el-data har posterior = prior, altså præcis gruppemidlen på 10,6 % — det
gælder Subaru, hvis el-model er for ny til at optræde i
brugtmarkedet.
| Bil | Grundlag | Afskrivning (%/år) | 95 %-interval | Bredde (pp) |
|---|---|---|---|---|
| Skoda Enyaq 85 | 128 el-annoncer | 11,5 % | 9,4 %–13,5 % | 4,1 |
| VW ID4 Pro | 184 el-annoncer | 18,3 % | 16,4 %–20,2 % | 3,8 |
| Peugeot e3008 | 74 el-annoncer | 11,3 % | 7,6 %–14,8 % | 7,2 |
| Subaru E Outback | gruppens prior (ingen el-data) | 10,6 % | 1,8 %–18,6 % | 16,8 |
| Toyota bZ4X Touring | 32 el-annoncer | 6,8 % | 3,6 %–10,0 % | 6,4 |
| Citroen eC3 | 90 el-annoncer | 7,1 % | 4,2 %–9,8 % | 5,6 |
Intervallerne er 3,8–16,8 procentpoint brede. Til sammenligning er hele spændet mellem bilernes punktestimater kun 11,5 procentpoint. Med andre ord: usikkerheden på ét enkelt estimat er af samme størrelsesorden som hele den forskel mellem biler, vi ellers ville konkludere på. Subarus interval er det bredeste, fordi der slet ikke ligger el-data bag den — den arver gruppens fordeling ubeskåret.
Hvis konklusionerne er robuste, bør de overleve, at vi kasserer alle de individuelle estimater og giver alle biler samme rate (gruppemidlen). Ændrer rækkefølgen eller eje-vs-leasing-svaret sig ikke, er de individuelle estimater ikke bærende.
| Bil | Rate individuel | TCO/år | Rang | TCO/år (ens rate) | Rang (ens) | Forskel | Eje < leasing | Eje < leasing (ens) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skoda Enyaq 85 | 11,5 % | 70.442 | 4 | 69.537 | 4 | -905 | ja | ja |
| VW ID4 Pro | 18,3 % | 71.007 | 6 | 64.954 | 3 | -6.053 | ja | ja |
| Peugeot e3008 | 11,3 % | 58.821 | 2 | 58.257 | 2 | -564 | ja | ja |
| Subaru E Outback | 10,6 % | 70.813 | 5 | 70.813 | 5 | 0 | ja | ja |
| Toyota bZ4X Touring | 6,8 % | 66.332 | 3 | 71.085 | 6 | 4.753 | ja | ja |
| Citroen eC3 | 7,1 % | 36.946 | 1 | 38.978 | 1 | 2.032 | ja | ja |
Rækkefølgen ændrer sig, og eje-vs-leasing-svaret er det samme for alle biler.
Her trækker vi 2.000 gange en rate for hver bil fra dens egen posteriorfordeling og genberegner TCO. Det oversætter usikkerheden til sandsynligheder i stedet for ét tal.
| Bil | TCO/år median | 90 %-interval | P(billigst at eje) | P(eje < leasing) |
|---|---|---|---|---|
| Skoda Enyaq 85 | 70.449 | 68.515–72.187 | 0,0 % | 100,0 % |
| VW ID4 Pro | 71.016 | 69.975–71.891 | 0,0 % | 100,0 % |
| Peugeot e3008 | 58.916 | 56.008–61.029 | 0,0 % | 100,0 % |
| Subaru E Outback | 70.761 | 59.942–76.748 | 0,0 % | 100,0 % |
| Toyota bZ4X Touring | 66.261 | 62.129–69.904 | 0,0 % | 100,0 % |
| Citroen eC3 | 36.974 | 35.354–38.373 | 100,0 % | 100,0 % |
Tvilling-testen (Subaru minus Toyota, kontantkøb): median 4.397 kr/år, 90 %-interval -7.061 til 11.934 kr/år. Toyota er billigst i 76,8 % af trækkene.
Alternativafkastet k løber ud ad x-aksen; den årlige
forskel (leasing − kontant) op ad y-aksen. Over nul er leasing dyrest.
Hvor kurven skærer nul, er break-even-afkastet (punkterne). De stiplede
lodrette streger er vores to scenarier.
For kontant og lån falder TCO/år
kraftigt, når det stejle værditab fordeles på flere år. Efter
garantien udløber (Škoda/VW 5 år, Peugeot 8 år) vokser
reparationerne og bremser faldet — men med de kalibrerede, lave
elbil-reparationsomkostninger vender kurven først efter 15 år, så den
økonomisk optimale ejertid er ≥15 år (●). Elbiler er
billige nok at vedligeholde til, at “sælg før de store regninger” vejer
mindre end for benzinbiler; hæv
REPAIR_VAEKST/REPAIR_POSTGAR (fx for frygt for
batteri-/HV-svigt) for at trække et tidligere optimum frem.
Leasing stiger nu svagt med holdeperioden (inflation af
gen-leasing) og rammes ikke af reparationsklippen (altid ny bil
under garanti). Hvor eje-kurven dykker under leasing-linjen (~år 3–4),
begynder det at betale sig at eje. Ved risikobehæftet afkast (5,1
%).
Venstre: kumuleret direkte leasingbetaling (førstegangsydelser + ydelser + gebyrer + overkørte km) for hver holdeperiode. De stiplede vandrette linjer er hver bils kontantpris — hvor kurven krydser, har du betalt bilens fulde pris i ren leasing. Højre: samme direkte leasingomkostning pr. år delt med kontantprisen (leasingfaktor) — falder, efterhånden som førstegangsydelsen fordeles på flere år.
Som ejer bærer du bilens værditab; som leasingtager betaler du en tilsyneladende konstant årlig sats (leasingfaktoren, 14,9 %–26,7 % af prisen). Men værditabet ved køb er stejlt det første år (20,0 % — registreringsafgift, moms og nybilspræmie fordamper) og aftagende derefter. De to kurver må derfor krydse hinanden.
Øverste række: årligt værditab (ejer, aftagende) mod årlig leasingbetaling (flad). De krydser typisk mellem år 1 og 2 — kun det første år taber ejeren mere værdi, end leasing koster. Nederste række: kumuleret — hvor leasing-linjen skærer ejerens værditab (●) er break-even: holder du bilen længere, har du tabt mindre værdi ved at eje, end du havde betalt i leasing.
Hvorfor kan forhandleren tjene på en sats under første års værditab? Fordi forhandlerens/leasingselskabets værditab regnes fra en indkøbspris under kontantprisen (flåderabat 15,0 %). Den grå kurve er forhandlerens værditab — den ligger konstant 15,0 % af prisen under ejerens, fordi leasingselskabet aldrig betalte nybilspræmien. Netop det gab finansierer rente, service og profit — og forklarer, hvordan leasing kan se billigt ud tidligt.
Bemærk: dette er en ren værditabs-linse — den ser bort fra alternativomkostning, drift og at leasing inkluderer service og fjerner restværdirisiko. Den fulde beslutning står i TCO-tabellen ovenfor; her isolerer vi, hvem der taber mest værdi.
Kørslen løber ud ad x-aksen. Kontant (stiplet)
påvirkes kun svagt — via el. Leasing (fuldt optrukket)
har et knæk ved kontraktens inkluderede km (lodret
streg): derover koster hver km ekstra 1 kr (jf.
Leasing_ekstra_km), så kurven stiger stejlt. Beregnet ved
risikobehæftet afkast.
Vedligehold er delt i to poster, fordi de er kendt med vidt forskellig sikkerhed:
Prisen pr. besøg er middelværdien af et lille og et stort eftersyn (de veksler), plus transport til værkstedet. Ved 20.000 km/år giver intervallet antallet af besøg:
| Bil | Interval (km) | Lille (kr) | Stor (kr) | Transport (kr) | Snit pr. besøg (kr) | Besøg/år | Service (kr/år) | Kilde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skoda Enyaq 85 | 30.000 | 2.200 | 3.100 | 0 | 2.650 | 0,67 | 1.767 | skøn |
| VW ID4 Pro | 30.000 | 2.200 | 3.100 | 0 | 2.650 | 0,67 | 1.767 | skøn |
| Peugeot e3008 | 25.000 | 2.100 | 3.000 | 0 | 2.550 | 0,80 | 2.040 | skøn |
| Subaru E Outback | 15.000 | 2.411 | 3.367 | 0 | 2.889 | 1,33 | 3.852 | sourced |
| Toyota bZ4X Touring | 15.000 | 2.495 | 3.495 | 100 | 3.095 | 1,33 | 4.127 | sourced |
| Citroen eC3 | 25.000 | 1.600 | 2.300 | 0 | 1.950 | 0,80 | 1.560 | skøn |
Bemærk spredningen: Toyota og Subaru skal til eftersyn hver 15.000 km, mens VW/Škoda er antaget til 30.000 km. Ved 20.000 km/år er det forskellen mellem ~1,3 og ~0,7 besøg om året — altså næsten en fordobling af serviceudgiften, som den tidligere flade antagelse på 2.000 kr/år helt skjulte.
Reparationer efter garanti er den mest usikre antagelse — og rammer kun eje, ikke leasing. Her løber det årlige reparationsniveau (år 1 efter garanti) ud ad x-aksen; den stiplede lodrette streg er vores kalibrering (4.000 kr). Alt beregnet ved risikobehæftet afkast (5,1 %).
Øverste række: TCO/år når du sælger på det optimale tidspunkt — kontant/lån stiger kun langsomt, fordi den optimale ejertid selv trækker sig sammen. Nederste række: netop den optimale ejertid — jo dyrere reparationer, jo tidligere bør du sælge, mod garantigrænsen (stiplet vandret). Pointen: en fornuftig ejer tilpasser holdeperioden, så eje forbliver billigere end leasing selv ved høje reparationsudgifter.
Bemærk søgt ejertid 1–20 år (derfor loftet ved 20). Er leasingprisen høj nok (fx Peugeot), når eje aldrig op på leasing inden for realistiske reparationsniveauer — den optimale reaktion er at sælge tidligere, ikke at lease.
Regnemetode. Betalinger lægges på en årlig
tidslinje, diskonteres med k, summeres til NPV og omregnes
til ækvivalent årlig omkostning k/(1−(1+k)^−n).
Alternativomkostningen ligger i diskonteringen — ingen separat
kapitalrente (dobbelttælling). Beregningen er nominel:
fremtidige omkostninger inflateres med 2,0 %/år og diskonteres med den
nominelle rente.
Nominel = real — og hvad renten er. Vi
diskonterer med alternativafkastet (1,6 % eller 5,1 %)
— dét, de bundne penge ellers kunne have tjent — ikke med
inflationen. At regne nominelt (inflaterede beløb ÷ nominel rente) giver
præcis samme nutidsværdi som at regne realt (dagens kroner ÷
realrenten (1+k)/(1+π)−1); modellen regner altså reelt i
realrente, blot udtrykt i nominelle kroner. At en krone køber mindre om
nogle år fanges af, at realrenten er lav — for risikofri endda
negativ (se antagelserne): kapital bundet risikofrit taber
købekraft, selv om det nominelle afkast er positivt. Inflationen lægges
bevidst ikke oveni renten — den nominelle rente indeholder den
allerede, så det ville dobbelttælle.
Vigtige forbehold — tallene er eksempler, ikke et konkret tilbud:
Service_kilde).MED_AFSKRIVNING <- FALSE (restværdi = fuld
kontantpris) — en nedre grænse for ejeromkostningen. De to
værditab-plots viser altid afskrivning uanset switchen.Knit: rmarkdown::render("leasing_vs_kontant.Rmd"). Ny
bil = ny kolonne i leasing_vs_kontant_input.csv. ```